Podobnie jak właściciele samochodów, motocykliści mają obowiązek posiadania OC motocykla

 

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy pojazd musi posiadać wykupioną polisę OC. Należy dodać, że pod względem zakresu ochrony i sum ubezpieczenia – obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy motocykli i skuterów nie różni się  od ubezpieczenia samochodów. Na cenę polisy OC mają wpływ identyczne czynniki jak w przypadku właścicieli samochodów. Są to więc m.in.: wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia, marka i rok produkcji motocykla lub skutera, a także pojemność silnika.

 

O czym musisz pamiętać ubezpieczając motocykl?

 

Zakup polisy OC dla motocykla niczym nie różni się od ubezpieczenia samochodu. Należy pamiętać, że w przypadku kupna motocykla używanego, polisa  poprzedniego właściciela od razu przechodzi  na osobę kupującą.  Polisa OC poprzedniego właściciela nie odnawia się automatycznie. Warto więc o tym pamiętać.

 

Ochrona AC – od czego zależy składka za polisę?

 

Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem  dobrowolnym, który ma na celu chronić pojazd przed jego kradzieżą, oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Podstawowym czynnikiem podnoszącym wysokość składki w przypadku casco jest szkodowość. W związku z tym, iż motocykliści są bardziej narażeni na wypadki, ubezpieczenie AC proponowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe do tanich nie należą. Cena za AC  ściśle związana jest z  aktualnej rynkowej wartości pojazdu, oraz z historią „szkodowości”. Wysokie koszty napraw motocykli również , generują wysokie ceny polisy AC. Mimo wszystko, decydując się na drogą maszynę nie warto oszczędzać na jej ochronie. Przykładowo: koszt polisy AC w wysokości 2 tys. złotych, zwróci się już przy przewróceniu się motocykla.

 

Źródło: blog.obau.pl